U svojoj suštini, geodetska merenja zemljišta podrazumevaju merenje 3D tačaka na određenoj parceli. Vlasnici imovine, građevinske kompanije i regulatorne agencije koriste ove podatke kako bi saznali karakteristike zemljišta. To je važan korak u proceni bilo koje parcele pre daljeg razvoja projekta ili građevine. Zahvaljujući dronovima, ovaj proces je postao jednostavniji nego ikada.
U ovom vodiču za početnike objasnićemo šta je geodetsko snimanje zemljišta pomoću dronova, koje su njegove prednosti u odnosu na tradicionalna merenja, i koje vrste podataka o mapiranju i merenju može pružiti. Bilo da ste menadžer projekta, profesionalac u oblasti geografskih informacionih sistema (GIS) ili jednostavno želite da saznate više o prednostima dronova u geodetskim istraživanjima, ovaj vodič je za vas.
Šta je geodetsko snimanje zemljišta dronom?
Geodetsko snimanje zemljišta dronom podrazumeva upotrebu bespilotnih letelica za skeniranje velikih površina zemljišta. Posle skeniranja terena, napredni softver za mapiranje obrađuje te podatke i pretvara ih u visokokvalitetne 3D mape i modele koji precizno predstavljaju geografiju i topografiju zemljišta.
Kao što možete primetiti, mnogo napredne tehnologije je uključeno u procesu snimanja dronom. Tu su dronovi opremljeni RGB/multispektralnim kamerama/LiDAR senzorima, koji mogu brzo prikupljati visokokvalitetne slike/podatke iz različitih uglova i označavati ih geografskim koordinatama.
Na strani obrade podataka, koristi se napredni softver za mapiranje koji primenjuje tehnike fotogrametrije kako bi spojio snimke dronova u geo-referencirane ortomozaike i 3D modele. Ovi snimci su korigovani za distorziju objektiva, nagib kamere i topografske reljefe, kako bi pružili izuzetno precizan prikaz zemljišta, koji možete koristiti za merenje stvarnih udaljenosti i tačnih zapremina.
Naravno, nisu sve geodetske slike iste. Ali generalno govoreći, postoje dve glavne vrste geodetskih snimanja:
Geodetske mape (poznate i kao katastarske mape) koje lociraju i detaljno prikazuju tačne granice nekretnina koristeći prirodne ili veštačke referentne tačke, kako biste imali preciznu mapu za buduću upotrebu.
Topografske mape koje dodaju još jedan sloj informacija uključujući merenja elevacije terena. Ove mape su vam bitne pre nego što krenete u bilo kakve promene na imovini kao što su zgrada, parkinga, uređenja okoline itd.
I geodetske i topografske mape pružaju vredne informacije koje su potrebne u mnogim industrijama. U građevinarstvu, krovopokrivačkim radovima, industriji nafte i gasa, obnovljivim izvorima energije i rudarstvu koriste geodetske mape pre započinjanja bilo kog projekta. Detaljne mape i merenja su ključni za započinjanje građevinskih radova.
Tradicionalne metode geodetskog merenja
Naravno, geodetska merenja su postojala dugo pre nego što su dronovi postali dostupni. Čak su i stari Egipćani vršili merenja terena pre gradnje piramida.
Nekada su korišćeni teški alati poput totalnih stanica (kombinuje funkcije teodolita i elektronskog daljinomera) i teodolita (merenje uglova u horizontalnoj i vertikalnoj ravni). Za veće visine, neki koriste metode merenja uz pomoć konopa i skele. Međutim, ove metode geodetskog merenja zahtevaju mnogo vremena i radne snage, ponekad čak i celu ekipu. Rezultate možete ponekad čekati danima, pa čak i nedeljama. Angažovanje obučenih stručnjaka za rad sa ovako skupim opremom nosi visoku cenu.
Srećom, dronovi rešavaju mnoge probleme tradicionalnih metoda merenja. Prvo, dronovi su drastično brži u uzimanju podataka. Mogu snimiti aerofotografije velikih područja u minutima. Piloti dronova ne moraju nositi mnogo opreme na teren. Mogu lansirati dron sa jedne lokacije i pustiti ga da autonomno izvrši merenje. Geodeti koji koriste dronove takođe mogu izvesti improvizovane letove u vrlo kratkom vremenskom periodu. U globalu, dronovi brže dostavljaju precizne podatke dobijene skeniranjem terena.
Pošto dronovi obavljaju posao brže, takođe su i isplativiji. Trošite manje na radnu snagu i radne sate kada je potrebno samo jedan obučen pilot drona da završi posao. Pored toga, rešenja za dronove i softver za mapiranje se mogu automatizovati za prikupljanje i obradu podataka, donoseći ogromne uštede.
Dron skeniranje takođe pruža tačnost na nivou centimetra ako se ispoštuju neki zahtevi poput RTK modula i kvalitetne kamere. Svaki piksel na mapi ili tačka na 3D modelu su prikupljeni sa preciznim geodetskim podacima koji se teško dobijaju na drugi način.
Korišćenjem dronova takođe minimizujete bezbednosne rizike. Tradicionalni geodeti ponekad moraju da prolaze kroz opasne terene ili teške vremenske uslove da bi završili posao. Sa dronovima, niko ne mora biti izložen riziku. Piloti dronova mogu upravljati dronom sa udaljenih lokacija u odnosu na predmet skeniranja i van opasnosti, dok dron obavlja radove na terenu, bez obzira na teren ili nagib.
Na kraju, dronovi su jednostavni za korišćenje. Oni su alat velikih mogućnosti koji se može lansirati gotovo sa bilo kog mesta kako bi pokrili veliku površinu i došli do nedostupnih područja. Ne morate zatvarati puteve ili preusmeravati saobraćaj da bi mogli da rade.
Tipovi podataka prikupljenih dronovima tokom mapiranja
Imajte na umu da dronovi za skeniranje zemljišta mogu prikupiti širok spektar podataka o mapiranom terenu. Šta možete očekivati?
1. Ortomosaik mape
Ortomosaik mape su fotografije sa drona spojene tokom post-procesiranja. Uz pomoć softvera za modeliranje informacija o zgradama (BIM), profesionalci koji koriste dronove mogu sastaviti nekoliko stotina fotografija u jednu geometrijski ispravljenu ortomozaik mapu. Rezultat je sličan satelitskom prikazu u Google Maps-u. Detaljnije infromacije možete videti u našem tekstu Šta je ortofoto ili ortomozaik?
2. 3D modeli
3D modeli dodaju još jedan sloj informacija mapama. Koriste snimke sa drona iz više uglova kako bi stvorili trodimenzionalnu reprezentaciju terena koja uključuje fasade zgrada, izbočine i slično. Ovi modeli su odlični za procenu nekretnine u većem detalju. O ovoj tehnici će biti više govora u sledećem tekstu na blogu.
3. LiDAR podaci
Tehnologija detekcije svetlosti i udaljenosti (LiDAR) koristi lasere za precizno merenje udaljenosti, čak i u mraku ili kada se prepreke nalaze na putu. Velika gustina 3D tačkastog oblačna mapa pruža izuzetno tačnu reprezentaciju lokacije. Više o LiDAR senzorima možete pročitati u našem tekstu LiDAR senzori na bespilotnim letelica i njihova primena
Pored ortomozaik mapa, 3D modela i LiDAR skeniranja, dronovi mogu pružiti mnogo drugih podataka koji odgovaraju vašim potrebama, uključujući digitalne modele terena (DTM), digitalne modele površine (DSM) i multispektralne mape. Dronovi prikupljaju velike količine podataka i postoje mnogi načini za njihovu upotrebu.
Koliko su tačne mape zemljišta napravljene pomoću dronova?
Za dronove postoje dve vrste tačnosti: apsolutna i relativna tačnost. Apsolutna tačnost se odnosi na to kako se mapa upoređuje sa stvarnim pejzažom. Zasnovana je na geodetskom koordinatnom sistemu koji može odrediti stvarno pozicioniranje. Da bi se osigurala apsolutna tačnost, dronovi često koriste tačke kontrola tla (GCP). GCP su velike oznake sa poznatim koordinatama koje su strateški postavljene oko lokacije merenja. Pomažu profesionalcima u merenju da usklade snimke drona sa GPS podacima tokom obrade. U opciji kada postoji RTK modul na dronu ili eksterni RTK modul, onda sve postaje mnogo jednostavnije i još preciznije.
Relativna tačnost se odnosi na to da li su razdaljine između tačaka na mapi tačne u odnosu na svaku drugu. Drugim rečima, da li je mapa drona interno dosledna? Iako nije tako precizna kao apsolutna tačnost, relativna tačnost je prihvatljiva za većinu malih lokacija i projekata.
Da biste dobili najtačnije merenje zemljišta, biće vam potreban relativni model usklađen sa apsolutnim podacima. To možete postići kvalitetnim dronom i preciznim merenjima GCP. Zajedno, oni će proizvesti poprilično tačne i upotrebljive mape.
Dronovi vs. Tradicionalna merenja zemljišta: Koje je bolje?
Prednosti tradicionalnog merenja zemljišta
Tradicionalno merenje zemljišta ima utvrđene metode za koje možda već imate opremu i kvalifikovane geodete koji će obaviti posao.
U zavisnosti od projekta, konvencionalne metode mogu biti prikladnije.
Dobijate direktnu vizuelnu procenu terena bez ikakve posredničke tehnologije.
Nedostaci tradicionalnog merenja zemljišta
Tradicionalno pravljenje geodetske mape traje duže i može biti kašnjenja.
Pošto izrada traje duže, koštaju više u radnim satima. Pored toga, profesionalni geodeti naplaćuju više cene za korišćenje svoje opreme i stručnosti. Opravdano.
Pravljenje konvencionalnih geodetskih mape uključuje više rizika. Postoji odgovornost za bezbednost radnika, posebno ako je teren nepovoljan.
Zahtevaju mnogo planiranja i drugih faza.
Prednosti dron merenja zemljišta
Dron merenja zemljišta su brza. Mogu skenirati velike površine za samo nekoliko minuta. Pored toga, napredni softver može brzo pretvoriti snimke drona u 3D mape.
Ekonomični su. Bržim obavljanjem posla i potrebom za zapošljavanjem samo jednog obučenog pilota, značajno možete smanjiti troškove radnih sati.
Dron merenja su bezbednija. Ne zahtevaju toliko hodanja ili penjenja po opasnom terenu.
Izuzetno su tačna. Kamere i senzori visokog kvaliteta u kombinaciji sa naprednim softverom za mapiranje pružaju vam veoma precizne modele i mape.
Dron merenja zemljišta su jednostavna. Zaboravite na obustavljanje drugih građevinskih operacija. Dronovi mogu meriti iz vazduha dok rad na zemlji i dalje traje.
Nedostaci skeniranja dronom
Nije svako ko ima dron sposoban da obavi skeniranje zemljišta. Dron skeniranja zemljišta moraju izvoditi profesionalni piloti dronova koji su licencirani i imaju sve potrebne dozvole i poželjno je da su prošli obuke koje se bave baš tim vrstama skeniranja.
Za letenje u područjima koja su pod ograničenjem Direktorata ili neke druge agencije, kao što su područja u blizini aerodroma i državne institucije, potrebna je dozvola.
Sposobnost dronova za merenje je ozbiljno ograničena u lošim vremenskim uslovima kao na primer jači vetrovi.
Korišćenje dronova u geodetskim istraživanjima donosi revolucionarne promene u preciznosti i efikasnosti terenskih merenja. Iako konvencionalne metode, poput totalnih stanica i teodolita, i dalje nude neophodnu tačnost u specifičnim slučajevima, dronovi omogućavaju bržu obradu podataka i pokrivanje većih površina u kraćem vremenskom roku. Kombinovanjem tradicionalnih i modernih metoda, geodeti mogu ponuditi optimalna rešenja za različite projekte. Za one koji razmišljaju o profesionalnom bavljenju geodetskim istraživanjima, ovladavanje tehnikama korišćenja dronova predstavlja ključnu prednost u ovoj industriji budućnosti.
Comments