
VTOL (vertical takeoff and landing), što znači dronovi sa vertikalnim uzletanjem i sletanjem, su bespilotne letelice koje mogu da polete i slete vertikalno. Nema potrebe za dugačkim uzletno-sletnim stazama ili katapultima, a mogu da pređu iz vertikalnog leta u horizontalan i obratno. VTOL dronovi su letelice koje polako ali sigurno pronalaze svoje mesto i ulogu većini industrija gde se i inače koriste dronovi. Evo nekih prednosti i mana ovog tipa letelica:
VTOL dronovi kombinuju najbolje karakteristike fiksnih krila i multi rotora.
Oni su odličan izbor za mnoge komercijalne ili industrijske primene, kao što su daljinska ispitivanja i dostava pomoću dronova.
Većina VTOL dronova dostupnih danas dizajnirana je za profesionalnu upotrebu, pa su samim tim vrlo skupi.
Postoje neki povoljniji modeli za hobi pilote koji žele da lete sa VTOL dronovima, ali je i njihov izbor vrlo ograničen.
Šta su VTOL dronovi zaista i kako rade?
Šta to čini VTOL dronove posebnim? Jedan blog tekst svakako nije dovoljan da pokrije sve tehničke detalje, mane i prednosti ali moramo odnekud krenuti - da bismo dobili jasnu sliku, prvo ćemo pogledati dva najzastupljenije tipa dronova: kvadkopter (i dalje najčešće korišćena multi rotor konfiguracija) i fiksno krilni dron. Kada pomislite na tipičan dron, verovatno zamišljate kvadkopter - letelica sa četiri rotora. Ovi dronovi imaju veliku prednost jer mogu da polete i slete vertikalno, bez potrebe za dugom pistom. Pošto kvadkopter može brzo da menja pravac i vrlo stabilno da lebdi, vrlo su rasprostranjeni u raznim granama industrije kao i u rekreativnoj upotrebi. Mana? Troše mnogo "goriva", jer rotori moraju da se vrte kako bi održavali uzgon, što ograničava vreme leta.
Dronovi sa fiksnim krilima više podsećaju na male avione i mogu da koriste svoja krila da generišu uzgon dok se kreću određenom brzinom. Ovo ih čini znatno efikasnijim sa potrošnjom energije, omogućavajući duže vreme leta, ali im je potrebna pista za sigurno poletanje i sletanje. Ili katapult za poletanje.
VTOL dronovi kombinuju najbolje od oba sveta: Oni nude duže vreme leta, u nekim slučajevima približno, kao fiksno-krilni dronovi, uz lako poletanje kao i kvadkopter. Ova svestranost ih čini odličnim za širok spektar misija i okruženja.
Prednosti VTOL dronova
Svestranost
Jedna od glavnih njihovih prednosti je njihova svestranost. Treba li vam dron za letenje na velikim udaljenostima, a morate da poletite u urbanom okruženju ili u sred šume? Pošto dron poleće i sleće vertikalno, praktično može da uzleti sa istog mesta sa kog i kvadkopter. Ovo znatno pojednostavljuje logistiku misije drona i omogućava obavljanje misije čak i na mestima bez piste ili na neravnim terenima. VTOL letelice su pogodna opcija za misije na velikim udaljenostima ili misije koje zahtevaju dugo vreme leta. Zbog toga su odlični za mapiranje i druge misije istraživanja. VTOL dronovi se takođe razmatraju i koriste u testiranju za isporuku dronovima.
Dugi domet
Fiksno krilni dronovi mogu da lete nekoliko sati na jednoj punoj bateriji, što je ogromna prednost u odnosu na multi-rotor dronove koji obično lete oko 30-60 minuta ili manje pre nego što je potrebno zameniti bateriju. VTOL dronovi su tu negde između ova dva tipa letelica. Vreme letenja VTOL dronova može vrlo da varira, ali postoji nekoliko modela koji su sposobni za višesatne misije. Na primer Lift VTOL B51 po čijoj specifikaciji može da bude u vazduhu 7.5h i da ponese 45 kg tereta. Dobro, glavni motor koji koristi u letu je motor sa unutrašnjim sagorevanjem i letelica ima domet od 810km ali uzleće i sleće vertikalno tako da može biti spomenut. On spada u podvrstu ovih letelica - hibridi. Ovo je i dalje vrlo impresivno i čini VTOL dronove pogodnim za širok spektar komercijalnih i industrijskih aplikacija.

Upravljivost
VTOL dronovi ističu se svojom upravljivošću i pokretljivošću tokom leta, kombinujući karakteristike multirotorskih i fiksno krilnih letelica. Zahvaljujući sposobnosti vertikalnog poletanja i sletanja, mogu se koristiti na mestima sa ograničenim prostorom, kao što su uski planinski prolazi, urbanizovane sredine ili brodske palube. Prelazak između režima lebdenja i horizontalnog leta omogućava im prilagođavanje različitim zadacima u letu, od preciznog skeniranja terena do brze dostave tereta na udaljene lokacije. Na primer, u poljoprivredi, VTOL dron može obaviti detaljno mapiranje njive lebdeći ili leteći na niskim visinama i zatim se prebaciti u horizontalni let radi brze analize još većih površina. Njihova upravljivost dolazi do izražaja i u kriznim situacijama, poput pretraživanja nepristupačnih terena tokom potrage i spasavanja, gde je potrebna kombinacija fine kontrole i efikasnog pokrivanja velikih površina. Jedan dodatni primer upotrebe upravljivosti VTOL dronova može se videti u oblasti infrastrukture, posebno pri inspekciji dalekovoda ili vetroelektrana. Dronovi prvo lebde ili lete u blizini kritičnih tačaka kako bi izvršili detaljno snimanje kamerama visoke rezolucije, a zatim prelaze u horizontalni režim leta za brzo kretanje ka sledećoj lokaciji. Ova fleksibilnost ne samo da povećava efikasnost, već i omogućava operaterima da zabeleže visok nivo detalja na zahtevnim mestima, gde je sigurnost prioritet. Upravljivost VTOL dronova takođe zavisi od kvaliteta ugrađenih sistema za navigaciju i stabilizaciju.
Mane VTOL letelica
Kompleksni sistemi za upravljanje
Letenje VTOL dronom znači upravljanje i multi-rotor i fiksno-krilnim dronom, što zahteva veće veštine i povlači za sobom angažovanje obučenog operatera baš za tu vrstu letelica. Svako nije vrsta letelica za početnika ili za neobučenog operatera.
Ograničena nosivost
Postoji puno hardvera u VTOL dronu, što ga obično čini glomaznim i teškim. To znači da u VTOL dronu obično nema puno dodatnog kapaciteta za velike nosivosti. Napretkom u novim materijalima i konstrukciji baterija, ovo će se vremenom menjati ali trenutno postoje veća ograničenja.
Visoka cena letelice i održavanja
Tržište VTOL dronova trenutno nije veliko, a oni koji su dostupni, proizvedeni su od strane veoma specijalizovanih kompanija. Zbog toga su mnogo skuplji u poređenju sa drugim tipovima dronova. Ista je situacija sa servisom tih letelica. Ima ih malo i svaka intervencija zahteva specijalizovanog servisera. Hibridna verzija (mix motora sa unutrašnjim sagorevanjem i elektro motora) dodatno komplikuje sve. Sve gore navedeno može dodatno zakomplikovati proces redovnog održavanja letelice.

Industrije gde VTOL dronovi briljiraju
Mapiranje: vrlo lako snimaju velike površine kamerama ili LiDAR senzorima.
Poljoprivreda: snimanje i monitoring useva
Hitne intervencije: vrlo brzo stiže na lokaciju i pristupa snimanju/skeniranju
Dostava: verovatno i veći deo test modela je VTOL konfiguracije
Mapiranje i inspekcije
Svaka vrsta mapiranja ili istraživačkog rada može značajno profitirati od VTOL dronova. Ove vrste zadataka često uključuju velike površine za snimanje što je za ovu vrstu letelica jedna od prednosti na ostale vrste dronova.
VTOL dron može biti opremljen kamerama/senzorima ili LiDAR-om za sprovođenje topografskog istraživanja ili mapiranja. VTOL dronovi su takođe savršen izbor za vazdušnu inspekciju duž veoma dugih koridora, poput inspekcije dalekovoda, cevovoda i obale.
Poljoprivreda
VTOL dronovi u poljoprivredi pružaju značajne prednosti zahvaljujući svojoj kombinaciji vertikalnog poletanja i sletanja sa efikasnim horizontalnim letom. Jedna od ključnih primena je mapiranje velikih poljoprivrednih površina, gde VTOL dronovi mogu brzo preleteti velike distance dok istovremeno prikupljaju precizne podatke o stanju useva, zdravlju biljaka i nivou hidratacije tla na primer. U poređenju sa klasičnim kvadkopterima, VTOL dronovi omogućavaju mapiranje u jednom letu čak i do nekoliko puta većih površina, što ih čini idealnim za veće farme i plantaže. Tokom nadzora njiva na velikoj udaljenosti u izolovanim područjima, VTOL dron može poleteti sa malog prostora u blizini, brzo preći značajnu udaljenost u horizontalnom letu, a zatim precizno lebdeti iznad određenih zona za inspekciju. Ova kombinacija fleksibilnosti i dometa su karakteristike koje im obezbeđuju sve veću primenu u budućnosti. Uz sve navedeno, njihova sposobnost rada na teško pristupačnim terenima ili u ograničenim prostorima čini ih izuzetno vrednim alatom za modernu, visokotehnološku poljoprivredu.
Hitne intervencije
Brzo razmeštanje je ključ za korišćenje dronova u hitnim situacijama. VTOL dron se može postaviti gotovo bilo gde i brzo odleteti do mesta vanredne situacije kako bi pružio vredne informacije o izviđanju ili pomogao u potrazi i spasavanju. Ovi dronovi mogu pokriti mnogo veće oblasti od multirotor dronova, ali se mogu postaviti i u urbanim područjima, što nije slučaj sa standardnim dronovima sa fiksnim krilima.
Dostava
Vaš sledeći paket može vrlo lako biti dostavljen VTOL dronom! Naravno to jako lepo zvuči ali je još dug put ispred nas dok se ovo ne bude naša svakodnevnica. Dostava dronom je još uvek nova primena ove tehnologije, svakako ovo je ogromno tržište za VTOL dronove zbog jedne od njihove ključne karakteristike - energetska efikasnost u letu.
Neki od VTOL dronova dostupnih danas
U poređenju sa multirotor ili dronovima sa fiksnim krilima, na tržištu danas postoji mnogo manji izbor VTOL dronova. Sastavili smo listu nekih VTOL dronova koje možete kupiti sada.
Autel Dragonfish

Linija dronova Dragonfish je ulazak Autela na tržište VTOL dronova. Dragonfish dolazi u tri verzije – Lite, Standard i Pro.
Dragonfish Pro se hvali impresivnim vremenom leta od 158 minuta, što je svakako dovoljno za prikupljanje velike količine podataka tokom inspekcija. Dron Dragonfish je dizajniran da izdrži složene uslove i teške uslove rada, sa svojim kompozitnim spoljnim oklopom i jezgrom od ugljeničnih vlakana, što mu daje odličnu otpornost na vetar i IP43 zaštitu. Mnoštvo sistema za podršku i modula sa AI nadzorom performansi znači da dron može rano otkriti greške i odgovarati na njih u skladu sa tim.
Sa mogućnostima praćenja objekata i RTK kompatibilnošću, Dragonfish može biti vredan alat za velik broj industrijskih primena. Dronovi su kompatibilni sa različitim opcijama tereta, sa mogućnostima nošenja širokougaonih kamere, zum objektiva, infracrvene kamere i LiDAR senzora.
Heewing T-1 Ranger

T1-Ranger od Heewing je verovatno jedan od najjeftinijih VTOL dronova koji možete kupiti danas. Po ceni od samo oko 300 eura, dobijate relativno mali i prenosivi dron sa VTOL mogućnostima, iako ne dolazi sa unapred instaliranom kamerom. T1-Ranger je svakako jedan od najpristupačnijih VTOL dronova za početnike dostupnih danas. Osim svoje povoljne cene, T1-Ranger je lako za sastaviti, nudi nekoliko opcija za nadogradnju. Maksimalno vreme leta T1-Rangera je ocenjeno na samo 35 minuta, što deluje prilično skromno u poređenju sa drugim VTOL dronovima. Za hobistu početnika više nego dovoljno vreme letenja. Naravno baterije su zamenjive i moguće ih je zameniti po sletanju.
JOUAV CW-25E

JOUAV je prilično dobro etablirani brend za industrijske dronove, pa imaju nekoliko VTOL dronova u ponudi. Odabrali smo da istaknemo samo jedan model kao predstavnika celokupne linije proizvoda. CW-25E VTOL dron je ocenjen sa maksimalnim vremenom leta od 210 minuta i može nositi korisne terete do 6 kilograma. Ovo je velik i skup dron koji je dizajniran za naprednu prikupljanje podataka. JOUAV takođe nudi nekoliko opcija kamera i senzora kao što su termalne kamere, uređaje za geodetska istraživanja i mapiranje.
CW-25E VTOL dron je sigurno jedan od premium opcija na tržištu VTOL dronova. To je izuzetno pouzdan dron sa odličnim performansama koji pruža bolje rezultate i veću efikasnost.
Wingtra One Gen II

WingtraOne Gen II postao je jedan od najpoznatijih VTOL dronova poslednjih godina. To je vrlo kompaktan dron što ga čini veoma lakim za upotrebu u gotovo svakom okruženju. Ovaj VTOL dron ima maksimalno vreme leta od 59 minuta i nudi opcije za fotogrametriju (kamera od 61 MP) ili LiDAR skeniranja. Poseduje PPK GNSS prijemnik, što omogućava visoko precizno mapiranje. Takođe je sertifikovan kao Blue UAS dron, što na ovim prostorima nije ključna informacija ali što ne napomenuti i to?

Hobi VTOL Dronovi
Kao što je pomenuto u prethodnoj listi, VTOL dronovi mogu biti dostupni već od 200 dolara. Treba imati na umu da su u ovom cenovnom rangu dronovi namenjeni entuzijastima ili početnicima i da verovatno nemaju svu potrebnu opremu. Postoje i nekoliko hobi VTOL dronova, kao što je Ripmax Transition VTOL, koji se prodaju za manje od 500 eura.
Dronovi u rasponu od 1000 do 2000 eura su obično dizajnirani za rekreativne svrhe. Imaju naprednije senzore i kontrolere. Ovi dronovi su odlični za hobi entuzijaste koji žele da ozbiljnije pristupe svom hobiju.

Srednji Komercijalni VTOL Dronovi
Za komercijalne korisnike postoji izbor VTOL dronova koji se kreću od 3000 eura pa na dalje. Ovi dronovi su obično veći i napravljeni od robusnijih materijala, što im omogućava da izdrže različite vremenske uslove i lete duže. Poznati dronovi u ovoj kategoriji uključuju Foxtech Loong 2160 i T-Motor T-Drone VA17 dron. Letelice u ovoj kategoriji su dovoljno sposobne da obavljaju profesionalne letove, kao što su mapiranje i snimanje.
Profesionalni VTOL Dronovi
Industrijski VTOL dronovi mogu se kretati od 5000 do 30.000 eura, pa čak i više. Ovi dronovi su veoma napredni uređaji sposobni za polu autonomni let, praćenje subjekata i detekciju prepreka. Takođe su prilično glomazni, mogu duže da lete i mogu da ponesu više kilograma korisnog tereta. Većina proizvođača visokokvalitetnih dronova takođe nudi širok spektar opcija kamera i senzora za različite upotrebe. Ove opcije mogu uključivati infracrvene kamere, multispektralne senzore, LiDAR senzore i kamere sa zum objektivima. Ova kategorija industrijskih VTOL dronova ima širok spektar opcija, od Wingtra One ili Autel Dragonfish kao jednim od najpoznatijih primera. Ta grana dron industrije je u naročitom usponu i pojavljuje se sve više letelica tog tipa koje mogu da se uspešno pronalaze primenu u raznim granama dron primene kao i u vojnoj upotrebi.
VTOL dronovi menjaju način na koji razmišljamo o vazdušnim operacijama. Tehnologija dronova brzo napreduje, a ovi hibridni modeli sada postaju sve primenljiviji i lakši za upravljanje. Svakako ne treba samo obratiti pažnju šta te letelice mogu da urade danas. Kako tehnologija napreduje, ovi dronovi će postati brži i bolji u onome što rade.
Comments