top of page

Dronovi u 2024. godini - top primene u svetu

Dejan Stefani




Izvor: Drone Industry Insights
Izvor: Drone Industry Insights





Dronovi su se nesumnjivo afirmisali kao nezamenjiv alat u različitim sektorima širom sveta, donoseći inovacije i efikasnost na mnogim poljima. U ovoj godini, trendovi u korišćenju dronova su postali sve prominentniji, pa je zanimljivo istražiti koje su najpopularnije primene ovih letelica i da li je dron industrija doživela porast.




Porast dron industrije u 2024. godini





U proteklim godinama, dronovi su postajali sve prisutniji, ali se 2024. godina izdvaja kao godina u kojoj je dron industrija doživela značajan porast. Naročito je industrija doživela porast u Severnoj Americi i Evropi. Najbrže rastuće tržište je Azija. Preciznije, Pacifički deo. Tu je najveći deo tržišta koje se na primer u 2023. godini procenjivalo na 64.3 milijarde dolara. Tačnije, Severna Amerika je nosila 40.1% globalnog tržišta bespilotnim letelicama. Projektovana vrednost industrije za 2024. godinu je 72.56 milijardi dolara. Neka smela predviđanja najavljuju da će industrija bespilotnih letelica do 2030. godine vredeti neverovatnih 163.45 milijardi dolara. Ovo su kompanije koje su nosile veći deo tržišta:


  • DJI

  • 3DR, Inc.

  • Autel Robotics

  • Mapbox

  • Parrot Drone SAS

  • Pix4D

  • Skydio

  • Teledyne FLIR LLC

  • Yuneec International



Očigledno je da se dronovi sve više koriste u različitim sektorima zbog svoje efikasnosti, produktivnosti i inovacija. Prema podacima koje vidimo na Drone Industry Insight dokumentu, industrije koje najviše koriste bespilotne letelice su energetika, građevinarstvo i poljoprivreda. Najčešće primene su mapiranje i snimanje, inspekcije kao i fotografisanje, snimanje filmova.


Još neke zanimljive činjenice koje su prikazane u Drone Industry Insight  izveštaju:


  • Energetika - vodeća industrija u svetu koja koristi dronove - ima i najveću raznolikost upotrebe, koristeći svih sedam namena o koje možemo videti u dokumentu Drone Industry Insight - a.


  • Mapiranje i snimanje dronovima - najčešća primena dronova u svetu - koristi se u svakoj od 17 razmatranih industrija.


  • Inspekcije dronovima - druga najčešća primena dronova u svetu - koriste se u svim razmatranim industrijama, osim u umetnosti i zabavi.




Zašto bespilotne letelice?



Stalno slušamo o prednostima dronova - na primer: "Oni čine inspekcije jeftinijim, bržim, sigurnijim i često boljim!". Ove prednosti se toliko često ističu da mogu početi da zvuče kao fraze. To može značiti da rizikujemo da zaboravimo koliko je zapravo sjajno da jedan alat može učiniti razne poslove ne samo bržim, sigurnijim, jeftinijim već i kvalitetnijim - sve u isto vreme.


Gore pomenuti izveštaj ističe ove prednosti, naglašavajući da u svih 17 industrija i sedam namena koje su analizirali, dronovi pružaju četiri glavne prednosti:


  • Ušteda vremena u obavljanju posla


  • Manji, i u većini slučajeva kontrolisani troškovi


  • Mnogo viši nivo i kvalitet obavljenog posla


  • Bezbednost operatera, uopšte ljudske radne snage


Sve ove prednosti u korelaciji, stvaraju snažnu kombinaciju vrednosti za svaku industriju koja koristi dronove, bez obzira na njene specifične potrebe.




Broj industrija raste



U ukupno 17 industrija i sedam namena, razmatrano je u izveštaju Drone Industry Insight za 2024. godinu o industrijama i metodama. Ovaj broj industrija govori sam za sebe - 17 je veliki broj, ali verovatno bi moglo biti uključeno još mnogo više oblasti. Podatak koji sve nas koji smo vezani za dronove, jako raduje i uliva dodatni optimizam.

S druge strane, primarne namene za dronove su sada prilično fiksne. U narednim godinama ne očekujemo da će broj namena značajno porasti.


Nije tajna da se broj namena za dronove stalno povećava. Dok čitate ovo, verovatno će biti osmišljena još koja nova namena. Uprkos svim tim inovacijama, osnovne namene dronova su sada dobro uspostavljene i verovatno se neće značajno menjati. Štaviše, industrije koje koriste dronove sada jasno razumeju specifičnu vrednost koju mogu pružiti te letelice. Brži razvoj industrije dronova i njihovih primena se očekuje kada se industrije koje ih sada koriste otrgnu navike da ih koriste u jednog oblasti delovanja kao na primer:


  • Rudarstvo - isključivo koristi dronove za snimanje i mapiranje


  • Industrija osiguranja prvenstveno koristi dronove za inspekciju krovova, i kontrolu štete kako bi procenila zahteve za osiguranje.


  • Industrija zabave prvenstveno koristi dronove za snimanje fotografija ili snimanje filmova.


Naravno, ovaj model „jedna industrija/jedna namena“ ne važi za sve industrije. To pokazuje koliko je upotrebljivost dronova napredovala, budući da sada postoje utvrđeni načini korišćenja dronova u različitim industrijama.


Takvo znanje dolazi samo iz iskustva, i velika je stvar što je industrija dronova sada u poziciji gde su ljudi sakupili dovoljno praktičnog znanja koje mogu početi da prenose novim generacijama pilota dronova.


Sve u svemu, dronovi su postali neizostavan deo modernog društva u različitim sektorima, donoseći inovacije, efikasnost i praktičnost. Uz konstantan razvoj tehnologije i sve veću potražnju za njihovim uslugama, industrija se ubrzano razvija i predstavlja ogroman potencijal za budućnost. Stoga, važno pratiti trendove i primene dronova u svetu kako bismo bolje razumeli kako ove letelice mogu unaprediti naše svakodnevne živote.



Dronovi





Comments


bottom of page